Prelekcja pt. ,,Podziemna Wytwórnia Banknotów. PWPW podczas II wojny światowej”- Jan Bałchan

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

26 października (środa) zapraszamy na prelekcje pt. „Podziemna Wytwórnia Banknotów. PWPW podczas II wojny światowej”, którą poprowadzi Jan Bałchan.

Tym razem przeniesiemy się w czasy okupacji niemieckiej i historii banknotów produkowanych w ,, polskim podziemiu”
w latach 1939 -1944.  Szczególna jest historia samego budynku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w murach której działał oddział Armii Krajowej PWB/17/S. Złożony z pracowników PWPW, zajmowali się oni, na potrzeby państwa podziemnego produkcją banknotów i dokumentów legalizacyjnych. Po wybuchu Powstania Warszawskiego pracownicy PWPW najpierw odbili budynek wytwórni z rąk Niemców, a następnie przez blisko miesiąc twardo bronili jej murów
przed atakami hitlerowców. Wytwórnia przeszła do historii Warszawy, jako jedna z redut powstańczych Starego Miasta.
Wydarzenie jest częścią projektu ,,Niepodległa noszę w sercu’’ i szczególnie zaproszone są klasy czwarte i piąte Szkoły Podstawowej.
W tym ze Zespołu Szkolno- Przedszkolnego im. ,,Na Bursztynowym Szlaku’’ w Lewinie Kłodzkim.
Wydarzenie to jest częścią projektu ,,Niepodległą noszę w sercu’ realizowanego w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Naszą koalicję tworzą: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Lewinie Kłodzkim, Ochotnicza Straż Pożarna w Lewinie Kłodzkim oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny ,,Na Bursztynowym Szlaku” w Lewinie Kłodzkim.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”

Zostaw komentarz

O nas

Jako Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka, prowadzimy działalność w gminie Lewin Kłodzki.

Najnowsze

Skontaktuj się z nami, jeśli masz pytania!